Afghánský chrt ~ info

21. dubna 2010 v 18:24 | EnTerKa*
pes
Afgánský chrt (angl. název Afghan Hound) dostal své jméno podle země původu, kde byl také vyšlechtěn. Standard však byl ustanoven ve Velké Británii.

Původ a historie
Jako plemeno vznikl Afgánský chrt již v prvním tisíciletí našeho letopočtu, ale zmínky o něm prý sahají dokonce až do dob Sumerské říše. Základem pro vznik plemene bylo křížení původního Afgánského loveckého chrta a Perského chrta (Saluky). Z asi třinácti typů původních loveckých chrtů byly pro vyšlechtění podstatní zejména dva z nich. Chrt horský - Murray, který byl používán zejména k lovu horských divokých koz a Chrt nížinný - Ghanzi, používaný při lovu ve stepích. Oba dva typy se od sebe lišily hlavně délkou srsti a stavbou těla. Kromě lovu pomáhali pastevcům s hlídáním stád a obydlí. Jejich život byl často ceněn víc než život lidský a kdo psu ublížil, nebo ho dokonce zabil, byl odsouzen k smrti.

Dnešní plemeno, tak jak ho známe, však již vypadá jinak a je výsledkem šlechtitelských snah chovatelů zejména ve Velké Británii, kam byli první chrti dovezeni koncem 19. století. Je zajímavé,
že do Čech dovezl prvního Afgána až v roce 1965 tehdejší ředitel liberecké ZOO.

Povaha a charakter
Důstojný, vznešený, hrdý, majestátní a nezávislý. Tak by se dala charakterizovat typická povaha Afgánského chrta. Jeho orientální, ušlechtilý výraz s notnou dávkou sebevědomí, rezervovanosti a zdrženlivosti na jedné straně a impulzivity až divokosti na straně druhé, vzbuzuje dojem, že chovat ho není jednoduchá záležitost. Je skutečně třeba mít určité zkušenosti a především velkou míru tolerance. Potřebuje důrazné, ale vlídné povely. Není to však pes, který vás vždy a bez výhrad poslechne na slovo. Přesto je to citlivý a laskavý společník, který se chová k ostatním ve své smečce jako rovný k rovným. K cizím je však často přezíravý.

Popis a vzhled
Na první pohled vás Afgánský chrt zaujme svou krásnou hedvábně jemnou srstí, přičemž jsou přípustné všechny barvy a kombinace. Je to velký, silný pes s výškou v kohoutku od 63 do 74 cm
a váhou až do 27 kg. Má dlouhou hlavu, černý nebo temně hnědý čenich a svislé, přiléhající uši. Hluboký hrudník a rovný hřbet je zakončen nízko posazeným ocasem se smyčkou. Má dlouhé a silné končetiny a velké, dobře osrstěné tlapy. V průměru se dožívá 12-14 let.

Plemenný standard
Plemenný standard byl utvrzen v roce 1907 ve Velké Británii, kde také v roce 1926 vznikl první chovatelský klub. Dle FCI (Mezinárodní kynologické federace) je Afgánský chrt zařazen do skupiny X. - Chrti, sekce 1 - Chrti, bez pracovní zkoušky. Původním určením to byl lovecký pes, určený k nahánění vysoké zvěře, nyní je veden jako hlídací a společenské plemeno. Oficiální zkratka pro ČR je AF.

Základní péče
Vzhledem ke své nádherné srsti je důležité její pravidelné udržování, tak aby zůstala hedvábná
a nezplstnatělá. Proto již od raného mládí štěně navykáme na koupele a kartáčování. Důležitá pro kvalitní srst je také strava bohatá na vitamíny a kvalitní kosmetika, včetně kondicionérů a olejů. Srst rozčesáváme zásadně po koupeli, dokud je mokrá.
Afgánský chrt potřebuje velmi mnoho pohybu a fyzické zátěže. Vzhledem ke své tvrdohlavosti se však nedoporučuje nechat chrta pobíhat na volno.

Štěně s PP můžete pořídit za cca 10 tis. Kč, je však třeba dobře zvážit, zda vám povaha a určitá specifika chovu toho aristokratického krasavce budou vyhovovat.

zdroj textu i obrázku: www
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 ChoCoLaTe GirL <33-Sbéé Které Tě ZbožňuJéé ChoCoLaTe GirL <33-Sbéé Které Tě ZbožňuJéé | Web | 22. dubna 2010 v 15:11 | Reagovat

Jééj takovéééj pes je hustééj :))

2 Anous Anous | 22. dubna 2010 v 18:30 | Reagovat

KOpí já tam četla glajc :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama